Eddie er død, men hvor er Rocko

21-05-2020 16:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den uhyggelige sag fra Frederikshavn, hvor Eddie Karl-Johan Christensen tilsyneladende er blevet skudt og derefter brændt, mangler man stadig at finde hunden Rocko

Copyright Ridehesten.com
Foto: Benjamin Bergstedt

Historien om Eddie Karl-Johan Christensen, der med god grund frygtede for sit liv, har fyldt en del i medierne på det sidste. For to dage siden fortalte politiet, at den 39-årige mand var blevet skudt og derefter brændt på den adresse, politiet har undersøgt siden, Eddie blev meldt forsvundet.

Den offentliggørelse sætter et foreløbigt punktum for sagen, hvor tre mennesker også er anholdt, men for Eddies ven, Benjamin Bergstedt, mangler der fortsat en meget vigtig brik i det forfærdelige puslespil. For udover at være Eddies ven, er det også Benjamin, der har opdrættet Eddies hund, Rocko. En hund, der stadig er forsvundet. Politiet har udtalt, at der ikke blev fundet spor af hunden i det, der makabert blev de sidste rester af Eddie Karl-Johan Christensen.

Rocko er af racen presa canario. Den er 10 mdr. gammel og vejer omkring 50 kilo. Vi har talt med Benjamin Bergstedt, som også meget gerne ser, at vi deler Rockos chipnummer, som er 208210000704945.

Vi håber meget, at denne artikel kan hjælpe med at skabe vished om Rockos skæbne, da der i den grad har været nok ulykke i denne historie.

Herunder kan du se Benjamins efterlysning fra Facebook, hvor du kan læse endnu mere om Rocko.

Læs også

Rocko er fundet død

11-06-2020 13:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rocko, der tilhørte den dræbte Eddie Karl-Johan Christensen er nu fundet død og gravet ned

Rocko er stadig forsvundet

02-06-2020 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en ny video på Facebook fortæller Benjamin Bergstedt, at hunden Rocko fortsat er forsvundet, men at der er tegn på, han er i live

To hunde skudt i deres egen have

14-07-2017 15:01, af Anne Ekenberg

Tænk at komme hjem og finde begge dine hunde skudt i din have! Det var virkeligheden for familie LeMay i Minneapolis, hvis to staffordshire terrier Circo og Rocko blev skudt af en politibetjent. Ifølge videobilleder taget af nedskydningen, var begge hunden venlige og legesyge, og den ene logrede ovenikøbet. 

Vidste du at…

13-07-2017 12:41, af Anne Ekenberg

For år tilbage havde jeg min lille bomuldshund kaldet Eddie med på arbejdet. Jeg var idrætslærer, og denne dag skinnede solen fra en skyfri himmel, så vi skulle naturligvis være udenfor. Eddie løb rundt og snusede til alle de ting, hunde nu engang finder interessante, mens jeg efter bedste evne underviste i kunsten at sparke til en bold.

Førte uenighed om hund til bestialsk drab

26-04-2022 09:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tilbage i foråret 2020 fulgte vi den bestialske drabssag på Eddie Karl-Johan Christensen nord for Frederikshavn. Måske skyldtes drabet uenighed om hund

Her er Danmarks mest populære hundenavne i 2024

10-01-2025 11:21, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde er trofaste - det samme er deres ejere, når det nye firbenede familiemedlem skal navngives. Derfor er der kun få nye navne at finde på hitlisten over Danmarks mest populære hundenavne i 2024: Det er menneskenavne på to stavelser, der hitter, viser ny opgørelse. 

Spektakulær sag: Hund er også forsvundet

18-05-2020 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sagen om den forsvundne Eddie Karl-Johan Christensen fra Frederikshavn er hunden også forsvundet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Museum of Illusions til Vovsedag

26-08-2025 14:15, af Frederikke Kristensen

I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?