Ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Fredericia denne weekend var der verdenspremiere på et helt nyt IT-system – og dermed pænt farvel til de gode, gamle skrivemaskiner. Samtlige kritikker og præmieringer blev registreret digitalt – og kort efter kunne ikke bare DKK-medlemmer, men alle og enhver klikke ind på Hundeweb.dk og se resultaterne. Længe ventet – Digitaliseringen har været efterspurgt i årevis, fortæller Ulla Hansen fra DKK, der med tilfredshed kan konstatere, at den nye teknologi har kørt virkelig godt gennem hele weekenden og kun har haft nogle ubetydelige børnesygdomme, der blev rettet efterhånden, som de dukkede op. Det har taget godt et halvt år at få systemnet på skinner. DKK-medarbejderne Ulla Hansen, Laila Lehmann og Kim Günther afholdt det første møde med programmørerne i maj, og systemet blev afprøvet i to ringe på DKK’s udstilling i Herning i november. Nu er det fuldstændig klar og vil blive anvendt fremover på samtlige danske udstillinger – også specialklubbernes. Begejstringen vil ingen ende tage Der blev taget virkelig godt imod systemet i Fredericia. Både sekretære, dommere og udstillere udtrykte begejstring i stor stil. Selv de sekretærer, der var lidt skeptiske over at skulle erstatte skrivemaskinen med en af de godt 50 tablets, DKK har indkøbt, blev hurtigt omvendt. Det forlyder også, at mange udenlandske dommere og udstillere vil tage idéen med hjem til deres respektive kennelklubber.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse