Dansk Kennel Klubs IT- verdenspremiere

08-02-2015 15:13, af Tine Luther
Dansk Kennel Klub har som den første kennelklub i verden indført elektroniske udstillingskritikker, som er tilgængelige på nettet umiddelbart efter bedømmelserne.
Copyright Ridehesten.com
Foto: hunden.dk/Tine Luther

Ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Fredericia denne weekend var der verdenspremiere på et helt nyt IT-system – og dermed pænt farvel til de gode, gamle skrivemaskiner. Samtlige kritikker og præmieringer blev registreret digitalt – og kort efter kunne ikke bare DKK-medlemmer, men alle og enhver klikke ind på Hundeweb.dk og se resultaterne. Længe ventet – Digitaliseringen har været efterspurgt i årevis, fortæller Ulla Hansen fra DKK, der med tilfredshed kan konstatere, at den nye teknologi har kørt virkelig godt gennem hele weekenden og kun har haft nogle ubetydelige børnesygdomme, der blev rettet efterhånden, som de dukkede op. Det har taget godt et halvt år at få systemnet på skinner. DKK-medarbejderne Ulla Hansen, Laila Lehmann og Kim Günther afholdt det første møde med programmørerne i maj, og systemet blev afprøvet i to ringe på DKK’s udstilling i Herning i november. Nu er det fuldstændig klar og vil blive anvendt fremover på samtlige danske udstillinger – også specialklubbernes. Begejstringen vil ingen ende tage Der blev taget virkelig godt imod systemet i Fredericia. Både sekretære, dommere og udstillere udtrykte begejstring i stor stil. Selv de sekretærer, der var lidt skeptiske over at skulle erstatte skrivemaskinen med en af de godt 50 tablets, DKK har indkøbt, blev hurtigt omvendt. Det forlyder også, at mange udenlandske dommere og udstillere vil tage idéen med hjem til deres respektive kennelklubber.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse