Dansk Kennel Klubs IT- verdenspremiere

08-02-2015 15:13, af Tine Luther
Dansk Kennel Klub har som den første kennelklub i verden indført elektroniske udstillingskritikker, som er tilgængelige på nettet umiddelbart efter bedømmelserne.
Copyright Ridehesten.com
Foto: hunden.dk/Tine Luther

Ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Fredericia denne weekend var der verdenspremiere på et helt nyt IT-system – og dermed pænt farvel til de gode, gamle skrivemaskiner. Samtlige kritikker og præmieringer blev registreret digitalt – og kort efter kunne ikke bare DKK-medlemmer, men alle og enhver klikke ind på Hundeweb.dk og se resultaterne. Længe ventet – Digitaliseringen har været efterspurgt i årevis, fortæller Ulla Hansen fra DKK, der med tilfredshed kan konstatere, at den nye teknologi har kørt virkelig godt gennem hele weekenden og kun har haft nogle ubetydelige børnesygdomme, der blev rettet efterhånden, som de dukkede op. Det har taget godt et halvt år at få systemnet på skinner. DKK-medarbejderne Ulla Hansen, Laila Lehmann og Kim Günther afholdt det første møde med programmørerne i maj, og systemet blev afprøvet i to ringe på DKK’s udstilling i Herning i november. Nu er det fuldstændig klar og vil blive anvendt fremover på samtlige danske udstillinger – også specialklubbernes. Begejstringen vil ingen ende tage Der blev taget virkelig godt imod systemet i Fredericia. Både sekretære, dommere og udstillere udtrykte begejstring i stor stil. Selv de sekretærer, der var lidt skeptiske over at skulle erstatte skrivemaskinen med en af de godt 50 tablets, DKK har indkøbt, blev hurtigt omvendt. Det forlyder også, at mange udenlandske dommere og udstillere vil tage idéen med hjem til deres respektive kennelklubber.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Vitus og Hundestjernen – 7. december

07-12-2025 09:00, af Anne Egede

På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang