Børnebøger om hunde

24-08-2014 09:23, af Tine Luther
Der er netop udkommet fire nye bøger i serien ”Hunde-liv”.

Hunde-liv er en serie læse-let bøger med små historier om gode hunde-liv. Bøgerne henvender sig til alle børn, der holder af hunde, og er egnede til højtlæsning/dialoglæsning for børn fra 4 år samt til begynderlæsning fra 1. klasse. Bøgerne indeholder også vejledning i fornuftig omgang med hunde. Udgivet i samarbejde med Dansk Kennel Klub. ”Hundeliv” kan købes i DKK’s shop (link under billederne til højre). OM BØGERNE: Misha - en redningshund! Misha er en rednings-hund. Hun bor hos Merete, som er brand-mand. Du kan læse om, hvordan Misha bliver trænet til at blive en dygtig og modig rednings-hund, så hun er klar til at komme og hjælpe, hvis der sker en stor ulykke. Baloo – en cirkushund Baloo er en cirkus-hund. Når Cirkus Mascot rejser rundt, er Baloo med. Han optræder sammen med de andre cirkus-hunde. Her kan du læse, hvordan han bliver trænet, og hvad han ellers laver. Du kan også møde klovnen Gulio og hans andre venner. Smilla – en jagthund Smilla er en jagt-hund. Hun bor hos Jacob, som er jæger. Du kan læse om, hvordan Smilla bliver trænet, og hvordan hun hjælper Jacob, når de er på jagt. Når Smilla ikke er på jagt, hygger hun sig hjemme sammen med Asta og Mads. Bamse – en gammel hund Bamse er en gammel hund. Han bor hos Kaj, som er en gammel mand. De har det dejligt sammen, også når de driller hinanden. Du kan læse om Bamses fødsels-dag, om deres gymnastik, om hvordan de leger pølse-gemme og meget andet sjovt.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber. 

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Mulighed for MRI-scanning af Cavalier King Charles Spaniel i Jylland

28-03-2026 16:00, af Rikke Fast, Viborg Dyrehospital

Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse