Hunde-liv er en serie læse-let bøger med små historier om gode hunde-liv. Bøgerne henvender sig til alle børn, der holder af hunde, og er egnede til højtlæsning/dialoglæsning for børn fra 4 år samt til begynderlæsning fra 1. klasse. Bøgerne indeholder også vejledning i fornuftig omgang med hunde. Udgivet i samarbejde med Dansk Kennel Klub. ”Hundeliv” kan købes i DKK’s shop (link under billederne til højre). OM BØGERNE: Misha - en redningshund! Misha er en rednings-hund. Hun bor hos Merete, som er brand-mand. Du kan læse om, hvordan Misha bliver trænet til at blive en dygtig og modig rednings-hund, så hun er klar til at komme og hjælpe, hvis der sker en stor ulykke. Baloo – en cirkushund Baloo er en cirkus-hund. Når Cirkus Mascot rejser rundt, er Baloo med. Han optræder sammen med de andre cirkus-hunde. Her kan du læse, hvordan han bliver trænet, og hvad han ellers laver. Du kan også møde klovnen Gulio og hans andre venner. Smilla – en jagthund Smilla er en jagt-hund. Hun bor hos Jacob, som er jæger. Du kan læse om, hvordan Smilla bliver trænet, og hvordan hun hjælper Jacob, når de er på jagt. Når Smilla ikke er på jagt, hygger hun sig hjemme sammen med Asta og Mads. Bamse – en gammel hund Bamse er en gammel hund. Han bor hos Kaj, som er en gammel mand. De har det dejligt sammen, også når de driller hinanden. Du kan læse om Bamses fødsels-dag, om deres gymnastik, om hvordan de leger pølse-gemme og meget andet sjovt.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Kirsebærrene falder næsten af sig selv ned i munden på mig, når jeg ryster en gren. Store, runde og med den smukkeste vinrøde – ja næste sorte – farve smager de vidunderligt. Stenene spytter jeg ud i hånden, og det er der en god grund til
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet