80.000 hunde vaccineret i Kina

02-03-2014 11:55, af Tine Luther
Takket være en samarbejdsaftale mellem WSPA og den kinesiske myndighed China Animal Disease Control Centre bliver hunde i Kina for første gang vaccineret mod rabies. Læs her om et par af hundeejerne.

Hvert år bliver millioner af hunde i verden aflivet i frygt for rabiessmitte fra hunde til mennesker. Men der er et alternativ: at beskytte hundene fra rabiesvirussen. Dyreværnsorganisationen WSPA står bag et pilotprojekt omkring vaccinering af hunde i et kinesisk område. Pt. er cirka 80.000 hunde, hvilket svarer til over 70 % af hundebestanden i området vaccineret. Farmor Hao og Xiaohuang På en gade i landsbyen Dangjia i provinsen Shaanxisidder den lille hund Xiaohuang sammen med sin ejer, en 76-årig dame ved navn Hao. Hao sidder og taler med en anden ældre dame fra lokalsamfundet. Xiaohuangs splinternye røde halsbånd står tydeligt frem i den lyse pels. Halsbåndet viser, at Xiaohuang er vaccineret og ikke bærer på rabiessmitte. Farmor Hao bor sammen med sin søn og hans kone. Som næsten alle andre familier i området har de en lille hund til at vogte deres hus. Men også små hunde kan være gode vagthunde, og også små hunde, der løber løse rundt i gaderne uden at være vaccineret, kan være livstruende at møde under en rabiesepidemi. Takket være støtten fra WSPA's støtter verden over er Xiaohuang for første gang i livet beskyttet mod rabies. Farmor Hao, der ser sin hund som et af børnebørnene, vidste ikke meget om rabies, før vaccinationsteamet kom til landsbyen. I dag er hun velinformeret om, hvor vigtigt det er med vaccination: "Jeg hørte først om rabiesvaccination i den information, jeg fik fra kommunen," fortæller Hao, "og vores dyrlæge fortalte om rabiesrisikoen for både dyr og mennesker. Jeg takker WSPA og CADC for gratis at have vaccineret Xiaohuang og andre hunde. Fremover vil jeg sørge for, at Xiaohuang altid er vaccineret". Farfar Yuan og A-huang Yuan fra landsbyen Hedu er landmand, men hans søn er flyttet ind til byen for at få arbejde og har måttet overlade sønnen til farmor og farfar. For familier som disse kan hunde være vigtige for sammenholdet. Gadekrydset A-huang, som familien fik i gave af en ven for syv år siden, er mere end en vagthund - han er et elsket familiemedlem. Nu er han vaccineret og udgør dermed ikke længere en risiko ift. rabies. Se mere om WSPA via linket under billederne til højre. Kilde: WSPA

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.