Hunde i vandet ved stranden

07-07-2017 10:11, af Anne Ekenberg

Hunde skal være i snor i sommerhalvåret, når de færdes ved stranden. Men hvad nu, når de er ude i vandet? Hvilke regler gælder så? Og hvad med “Blå flag”- strande?

Copyright Ridehesten.com

I forgårs skrev vi om, hvordan du skal forholde dig oppe på stranden, når du har din hund med. Her skal du have din hund i snor i perioden fra 1. april til 1. oktober. Det giver god mening både i forhold til dyrelivet og i forhold til de øvrige strandgæster. Men hvor stopper stranden egentlig?

I Naturbeskyttelsesloven §22 står der følgende om stranden: ”Strandbredder og andre kyststrækninger mellem daglig lavvandslinje og den sammenhængende landvegetation er åben for færdsel til fods, kortvarigt ophold og badning.

Daglig lavvandslinje

Oversat til lidt mere mundret dansk betyder det, at overgangen mellem strand og hav ligger ved ”daglig lavvandslinje”. Men hvad betyder det så?

Vi kender alle til høj- og lavvande og kan sikkert også huske, at det bestemmes af månen, som bogstavelig talt trækker i vandet. Der er højvande to gange om dagen, når månen er hhv. tættest på kysten, og når månen er omme på den anden side af jorden. I praksis betyder det, at der er ca. 6 timer og 12 minutter mellem højvande og lavvande. Og når der er to gange højvande, er der også to gange lavvande. Og det er dette lavvande, som bestemmer, hvor stranden slutter!

Når du derfor ønsker at tage til stranden med din hund, kan du aflæse den daglige lavvandslinjen på DMI’s hjemmeside og derefter drage afsted. Denne tabel er dog ikke helt let at læse, så det nemmeste er nok at tage ud til stranden, når du ved, at der er lavvande og så ved selvsyn tage bestik af lavvandslinjen.

Med god samvittighed

Summa summarum: Du kan altså med god samvittighed tage din vandglade hund med, når du selv ønsker at dyppe tæerne i bølgen blå, hvis blot du går tilstrækkelig langt ud. Så køb en god bold – f.eks. en gummibold der ikke slider hundens tænder – eller en frisbee og se, om ikke du får en træt og glad hund med hjem efter et par enkelte ture med denne herlige leg, kombineret med en god svømmetur.

Læs også: Hunde og hedeslag

Blå Flag strande

-Ved kyster med Blå Flag må hundeejer med deres hunde ikke slå sig ned, men de må godt passere igennem stranden, siger Bjarke Frandsen fra Friluftsrådet. Her vil bl.a. hundens fedtede pels medvirke til at forringe vandkvaliteten.

Ved strande med det blå flag vejende, må du altså under ingen omstændigheder tage ophold med din hund. Dog må du godt passere igennem en strand med blåt flag med din hund. Blå Flag-ordningen er en international miljømærkningsordning, der skal sikre gode badeoplevelser

Solcreme

En anden ting, du også skal tænker over, inden du tager til stranden, er, om din hund har brug for sollotion. Hunde, som kun har lidt eller ingen pels, kan godt have brug for lidt lotion på udsatte steder. Det kan f.eks. være på næsen, ørerne, maven, lænden og på indersiden af benene. Der findes specielle solcreme til hunde, men du kan også bruge den til børnene eller en solcreme til følsom hud.

Omvendt, hvis du har en hund med meget pels, bør du sørge for, at pelsen er redt godt igennem. Den kraftige pels er nemlig en måde at beskytte hunden mod varmen, men hvis pelsen er filtret, kan pelsen få den modsatte virkning.

Vand

Det kan nok ikke undgås, at din hund sluger noget havvand. Desværre har havvand pga. det høje saltindhold den kedelig virkning, at det giver din hund en let diarré. Saltvandet i hundens tarm trækker nemlig væske fra det omgivende tarmvæv, og hunden skal derfor hyppigt besørge. Det vil du sikkert gerne undgå så vidt muligt, så hav derfor altid rigelige mængder frisk vand med til stranden. Det vil kunne tage noget af diarréen samt modvirke den væskemangel, der opstår pga. diarréen. Hvis det alligevel går galt, må du trøste dig med, at diarréen kun er et forbigående fænomen. Og glem så ikke hundeposerne…

– Og så lige et råd her til sidst: Hvis du ikke skal til stranden, men blot ud at gå en tur, så test lige asfalten først: Læg din hånd på asfalten i 5-10 sekunder. Hvis asfalten er for varmt for din hånd, er den også for varm for din hunds poter. Vent derfor med at gå tur.

Rigtig god fornøjelse derude i sommerlandet!

Kilde: Naturstyrelsen, retsinformation.dk, politiet.dk

Læs også

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Køl ned i skovens dybe stille ro med hunden ved din side

02-07-2025 10:56, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Skov med 8000 hektars skygge og ro ligger kun fem minutters gang fra Danmarks første hundekro. Her kan både to- og firbenede få en svalende pause fra sommervarmen.

Arvid og Helmut reddede kvinde fra druknedøden

11-06-2020 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag modtog politiassistent Arvid fra Fyns Politi og hans patruljehund Helmut rigspolitichefens ærespokal for en indsats sidste sommer, hvor de reddede en kvinde fra druknedøden

Sommersjov: Hvis Vingegaard var en hund

20-07-2023 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter gårsdagens lidt dystre artikler skifter vi i dag spor. Vi starter med en lille hyggelig leg, som vi håber, I vil deltage i

6 gode råd: Undgå hundepoter på varm asfalt

10-07-2022 10:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sommeren skulle efter sigende være på vej tilbage. Hvis der bliver rigtig varmt, kan det blive hårdt for hundepoter 

Sommer-godbidder til din hund

06-08-2016 15:30, af Kasper Larsson
Vi har fundet en række lækre sommersnacks, som din hund vil elske dig for. De er nemme at gå til og billige i indkøb.

Hotspot, retriever eksem eller fugtig hudbetændelse?

20-06-2018 08:00, af Astrid Gerd Holtet

Hotspot, retriever eksem, sommer eksem eller fugtig eksem er allesammen navne på en akut fugtig hudbetændelse, der kan være særdeles plagsom for hunden   

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Vi vil se din sommerhund

05-06-2021 10:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det er sommer og det er dejligt. Lad os se din sommerhund. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?